MENU
plakat 1

plakat 2

Podróż studyjna "Pogranicznika" - PODLASIE 2019

W dniach 28-31 maja 2019 roku studenci należący do Organizacji Studenckiej „Pogranicznik” uczestniczyli w podróży studyjnej do placówki Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Płaskiej.

Pierwszego dnia podróży studyjnej funkcjonariusze Straży Granicznej przedstawili główne zadania jednostki oraz zaprezentowali wyposażenie i sprzęt wykorzystywany w służbie patrolowej. „Pogranicznicy” zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania przejścia granicznego w Rudawce, a także odwiedzili trójstyk granic: Polski, Litwy i Rosji „Wisztyniec”. Tutaj swoim doświadczeniem mieli okazję podzielić się funkcjonariusze patrolu granicznego z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Kolejnego dnia pobytu na placówce w Płaskiej, studenci wzięli udział w seminarium referatowo-dyskusyjnym przygotowanym przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Cudzoziemców PSG oraz zastępcę komendanta placówki kpt. SG Krzysztofa Wojciechowskiego. Następnie „Pogranicznicy” osobiście doświadczyli trudów codziennej służby patrolowej podczas ochrony granicy państwowej, uczestnicząc w patrolu pieszym wzdłuż Wołkuszanki – rzeki stanowiącej fragment lądowej granicy Polski i Białorusi.

Ostatnim akcentem podróży studyjnej był wspólny przemarsz na trójstyk graniczny „Marucha”, gdzie zbiegają się linie graniczne: Polski, Litwy oraz Białorusi. Po tej wyprawie przyszedł czas na końcową atrakcję przygotowaną dla studentów „Pogranicznika” przez gospodarzy z PSG w Płaskiej – spływ kajakowy rzeką Czarna Hańcza, aż do Kanału Augustowskiego.

Podróż studyjną zakończyło ognisko, na którym studenci podziękowali gospodarzom i organizatorom podróży, wręczając pamiątkowe certyfikaty oraz drobne upominki.


wróć