MENU
plakat 1

plakat 2

BRAMA 19: PODRÓŻ STUDYJNA DO WILNA

Ćwiczenia BRAMA-19 to nie tylko planowanie, cykl dowodzenia, ocena terenu, kierowanie działaniami taktycznymi dywizji. To również podróż historyczna. 6 kwietnia 2019 r. studenci Akademii Sztuki Wojennej, biorący udział w ćwiczeniach, odbyli podróż studyjną do Wilna. Mieli okazję odwiedzić najważniejsze zabytki miasta oraz miejsca związane z historią Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Pierwszym punktem na trasie podróży był zabytkowy cmentarz na Rossie, uznawany za jedną z ważniejszych nekropolii, na której znajdują się groby wielu zasłużonych Polaków. W tym miejscu pochowana została m.in. matka Józefa Piłsudskiego – Maria, a po śmierci Marszałka złożono tam jego serce. Delegacja Akademii Sztuki Wojennej, której przewodniczył Dziekan Wydziału Wojskowego – płk dr hab. Krzysztof Krakowski, złożyła przy grobie „Matki i Sercu Syna” pamiątkowy wieniec.

Następnie studenci zwiedzili, charakteryzujące się unikalnym stylem architektonicznym budynków i nasycone wieloma zabytkami, stare miasto w Wilnie. Zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z historią wileńskiej starówki oraz mieszkających tam znanych Polaków (m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego).

Na koniec uczestnicy ćwiczenia studyjnego BRAMA-19 odwiedzili las w Ponarach – miejsce, w którym w latach 1941–1944 oddziały SS i policji niemieckiej dokonywały masowych mordów. Zginęło wówczas blisko 100 tysięcy polskich obywateli (w większości pochodzenia żydowskiego). Pod monumentem upamiętniającym tę tragedię, przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej złożyli pamiątkowy wieniec.

Organizatorem podróży był ppłk dr Sławomir Piotrowski z Zakładu Strategii Wojskowej Wydziału Wojskowego ASzWoj.

***

W niedzielę studenci i słuchacze powrócili do Akademii Sztuki Wojennej, gdzie odbędzie się ostatni, trzeci etap ćwiczenia BRAMA-19 – kierowanie walką z wykorzystanie systemu JTLS CSiKGW ASzWoj.

Opracował: Sebastian Górecki KN STRATCOM ASzWoj

Zobacz więcej:

Media o BRAMIE-19:


wróć