MENU

Kadra CSiKGW w NATO Modelling & Simulation Centre of Excellence (M&S CoE)

W dniach 10-19 lipca 2019 r. w NATO Modelling & Simulation Centre of Excellence w Rzymie odbyła się 12. edycja zaawansowanego kursu NATO CAX Specialist Certification Course.
Kurs realizowany był w ramach jednej międzynarodowej grupy szkoleniowej obejmującej przedstawicieli armii i narodowych centrów symulacji z USA, Czech, Włoch, Niemiec, Rumunii oraz Polski. Z Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych (CSiKGW) Akademii Sztuki Wojennej w kursie udział wzięła delegacja w składzie ppłk Mariusz Kozioł oraz mjr Rafał Lisiński. Wykładowcom z M&S CoE towarzyszyli specjaliści z JWC (Joint Warfare Centre) w Stavanger, Norwegia, którzy dzielili się wiedzą praktyczną dotyczącą przygotowywania i prowadzenia największych ćwiczeń CAX w NATO. 
Zajęcia odbywały się w formie wykładów i praktycznych warsztatów roboczych, których tematyka obejmowała:
historię, strukturę, zadania i misję NATO M&S COE.
proces przygotowania, organizacji i prowadzenia ćwiczeń dowódczo-sztabowych wspomaganych komputerowo CAX (Computer Assisted Exercise) realizowanym w NATO według obowiązujących standardów.
strukturę ćwiczeń CAX, w tym również zadania zespołów i osób funkcyjnych odpowiedzialnych za przygotowanie i przebieg ćwiczeń.
wybrane narzędzia wspomagające ćwiczenia CAX wraz z ich przykładowym zastosowaniem (podczas warsztatów praktycznych i mini CAX), a mianowicie: modułu wspomagania zarządzania przebiegiem ćwiczenia – JEMM (Joint Exercise Management Module) w wersji 3.3.3; systemu symulacyjnego JTLS-GO (Joint Theater Level Simulation – Global Operation) w najnowszej wersji 5.1.2; systemu symulacyjnego – VBS3 (Virtual Battle Space 3) oraz systemu symulacyjnego poziomu taktycznego – JCATS (Joint Combat and Tactical Simulation) w wersji 14.0.
Kurs stanowił kompendium cennych wiadomości, które z pewnością znajdą zastosowanie w pragmatyce służbowej i kolejnych ćwiczeniach CAX prowadzonych przez CSiKGW. 
 
Bliższe informacje na stronie organizatora kursu: 
 
 
 Uczestnicy 12. edycji kursu NATO CAX Specialist Certification Course
Przedstawiciele CSiKGW na sali wykładowej
Sala wykładowa NATO M&S CoE
Wręczanie certyfikatów ukończenia kursu przez Szefa NATO M&S CoE Col. Michele Turi

wróć