MENU

I Memoriał Jerzego Feliksa Zabielskiego

W Akademii Sztuki Wojennej, 24 listopada 2019 roku, rozegrane zostały wyjątkowe zawody szermiercze – I Memoriał Jerzego Feliksa Zabielskiego ASzWoj (szabla kobiet i mężczyzn). Organizatorami wydarzenia była Akademia Sztuki Wojennej, Stowarzyszenie Polskich Weteranów Szermierki oraz Polski Związek Szermierczy, a spotkanie wpisało się w program obchodów 100-lecia utworzenia Wyższej Szkoły Wojennej. W uroczystym zakończeniu Memoriału udział wziął rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz.

W turnieju Akademię Sztuki Wojennej reprezentowali studenci z akademickiej sekcji szermierki szablą „Butchers from Rembertów”, która aktualnie zrzesza około 30 zawodników, w tym studentów zagranicznych – uczestników programu Erasmus+. W zawodach udział wzięli także zawodnicy z innych uczelni.

Patronem zmagań szermierczych była postać mjr. dypl. Jerzego Feliksa Zabielskiego – szermierza, medalisty olimpijskiego, współzałożyciela Polskiego Związku Szermierczego oraz absolwenta Wyższej Szkoły Wojennej.

Minionemu wydarzeniu towarzyszyła niezwykła atmosfera, a wzajemny doping motywował zawodników do walki z przeciwnikiem oraz własnymi słabościami.

Uroczystego podsumowania oraz wręczenia nagród dokonał rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz. Zdobywcom pierwszego miejsca przekazane zostały także szable oficerskie wz. 1921/22, o które już za rok, podczas drugiego Memoriału, powalczą kolejni szermierze.

Należy podkreślić także, że akademicka sekcja szermiercza funkcjonuje w uczelnianych murach dopiero od października 2018 roku, a mimo tego studenci ASzWoj osiągnęli bardzo wysokie wyniki.

Na podium I Memoriału Jerzego Feliksa Zabielskiego Akademii Sztuki Wojennej stanęli:

W kategorii szabla kobiet
1. miejsce Patrycja Laskowska ASzWoj
2. miejsce Julita Danilczuk ASzWoj
3. miejsce  Marta Janczyk AZS Poznań
3. miejsce ex aequo Marta Gawrońska ASzWoj

W kategorii szabla mężczyzn
1. miejsce Philip Michalski AZS Poznań
2. miejsce Janusz Zapaśnik AZS Poznań
3. miejsce Jan Piguła KS Konin
3. miejsce ex aequo Kacper Gembicki ASzWoj

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Imprezą towarzyszącą, rozgrywaną równolegle w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu ASzWoj, był V Grand Prix Polski Weteranów Szermierki. Uczestnicy tych zawodów rywalizowali w konkurencjach: szpady, floretu i szabli.

***
Jerzy Feliks Zabielski urodził się 23.03.1897 r. w Warszawie. Była absolwentem Gimnazjum Filologicznego im. E. Konopczyńskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Prawa), Szkoły Administracji WP w Łobzowie, Wyższej Szkoły Intendentury w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Wojennej w Rembertowie.

Obowiązki oficera WP, łączył z zamiłowaniem do sportu, a w szczególności do szermierki. W Krakowie wstąpił do tamtejszego AZS (1921), którego szeregi zasilali przyszli olimpijczycy (Ader, Małecki, Papée, Winkler, Laskowski, Segda). Był także jednym ze współzałożycieli Polskiego Związku Szermierczego. Dzięki specjalnemu szkoleniu w poznańskiej Centralnej Wojskowej Szkole Gimnastyki i Sportów (CWSGiS) robił ogromne postępy, które pozwoliły mu na zdobycie trzech brązowych medali mistrzostw Polski w szabli (1924, 1926, 1927) oraz w szpadzie (1929). Zdobył również drużynowego mistrza Polski w szpadzie (1938). W 1924 r. podczas akademickich mistrzostw świata w Warszawie był wśród drużyn, które zdobyły srebro w szabli i florecie, a także dwukrotnie awansował do drużyn olimpijskich. Zabielski przez większość swojej kariery pozostawał w czołówce polskich szermierzy. Startował m.in. trzykrotnie w mistrzostwach Europy, a w 1930 r. w Liege zdobył drużynowo brązowy medal w szabli. Po przeniesieniu się do Warszawy należał krótko do miejscowego AZS, a od 1934 r. był kierownikiem sekcji szermierczej Legii.

Jego karierę przerwała II wojna światowa. Brał udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu jako oficer Oddziału III Sztabu Generalnego pracował nad odtworzeniem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po II wojnie światowej pozostał w Wielkiej Brytanii, a w 1958 powrócił do Polski, gdzie wkrótce zmarł. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (na podstawie: www.olimpijski.pl).

 


wróć