MENU

Wizyta gen. Andrzeja Pawlikowskiego w USA

W dniach 25 kwietnia – 10 maja br. profesor wizytujący Akademii Sztuki Wojennej – gen. bryg. Andrzej Pawlikowski przebywał z wizytą oficjalną w Stanach Zjednoczonych.

W USA gościł na zaproszenie University of Houston-Downtown, Polish Association in Texas, Konsulatów Generalnych RP w Houston i Chicago,  Polish American Congress of Illinois oraz Polish American Foundation of Texas.

W Teksasie i Chicago generał Pawlikowski spotkał się z Polonią i weteranami II wojny światowej oraz wojen w Wietnamie, na Półwyspie Koreańskim, a także w Iraku i Afganistanie. Uczestniczył również w uroczystościach o charakterze religijnym i państwowym m.in. z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja.

30 kwietnia br. na Uniwersytecie w Houston-Downtown (UHD) generał wygłosił wykład nt. „Terrorism and the protection of national leaders”. Uczestniczyli w nim studenci oraz przedstawiciele władz i nauki UHD oraz służb policyjnych z Houston. Wykład swoją obecnością zaszczycił Robert Rusiecki – Konsul Generalny RP w Houston.

Podczas wykładu prelegent przedstawił aspekty historyczne terroryzmu, jego współczesne formy oraz wyzwania na przyszłość w zakresie zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa publicznego. Poruszył również zagadnienia dotyczące roli współczesnej technologii oraz mediów w epoce terroryzmu, a także społecznych, politycznych, religijnych i gospodarczych skutków ataków terrorystycznych.

Spotkanie Konsula Generalnego RP w Houston Roberta Rusieckiego oraz generała Andrzeja Pawlikowskiego z władzami amerykańskiej uczelni zaowocowało chęcią nawiązania współpracy pomiędzy Houston University Downtown a Akademią Sztuki Wojennej.


wróć