MENU

Sztafeta Niepodległości i Ognisko Pamięci

Już w najbliższy czwartek, 21 czerwca br. odbędzie się Sztafeta Niepodległości, organizowana przez Wydział Wojskowy Akademii Sztuki Wojennej. W tym sportowym wydarzeniu wezmą udział pracownicy, studenci i słuchacze ASzWoj.

„Sztafeta Niepodległości” jest inicjatywą biegową, upamiętniającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bieg rozpocznie się 21 czerwca (czwartek) o godz. 7.00 w Sulejówku, a zakończy się Ogniskiem Pamięci około godz. 19:00, w Ossowie.

Sztafeta odbędzie się na trasie:

 • Sulejówek (START)
 • Długa Szlachecka
 • Okuniew
 • Zabraniec
 • Ostrowik (Punkt zmiany)
 • Cięciwa
 • Majdan
 • Leśniakowizna
 • Ossów (META)

Biegacze pokonają dziesięciokrotnie odcinki po ok. 10 km, w sumie przebiegając ok. 100 km. Punkty informacyjne na trasie zabezpieczą studenci z organizacji „Patriota” oraz Jednostki Strzeleckiej 1313, działających przy Akademii Sztuki Wojennej.

Na miejscu startu w Sulejówku (boisko Szkoły Podstawowej nr 4 w Sulejówku, ul. Narutowicza 10), a także na miejscu zakończenia biegu w Ossowie, od godz. 8:00 do 15:00 będą się odbywały różnorodne atrakcje: krótkie konkurencje sportowe, trening fitness „zumby”, ćwiczenie musztry dla uczniów szkoły podstawowej. Ze względu na trwające Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, między godziną 13.00 a 14.00 zaplanowany został również pokaz i warsztaty „freestyle football”.

Dla wszystkich uczestników biegu przewidziano specjalne, pamiątkowe stroje oraz popołudniowy posiłek (wojskowa grochówka).

HARMONOGRAM:

 1. Śniadanie: 5:30 (słuchacze i studenci ASzWoj)
 2. Wyjazd: 6:00 autokarami z parkingu Akademii Sztuki Wojennej
 3. Rozgrzewka: 6:30 (Sulejówek, boisko SP nr 4)
 4. Start: 7:00 (Sulejówek, boisko SP nr 4)
 5. Zakończenie: 17.00 (Ossów, plac Ochotniczej Straży Pożarnej)
 6. Ognisko pamięci: 18.00

KONTAKT:

Lista biegaczy i zapisy:

Organizacja wydarzenia (stoiska promocyjne, atrakcje):

Oprawa medialna:

*  *  *

Bieg nie bez powodu zaczyna się w Sulejówku. Jest to miejsce mocno związane z historią naszego narodu oraz z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Znajduje się tam dawny dom rodzinny marszałka – dworek „Milusin”.  Fundusze na budowę dworku pochodziły ze zbiórek wśród żołnierzy jako „Dar Komitetu Żołnierza Polskiego”. Miejsce stało się nie tylko jego domem rodzinnym, ale także miejscem pracy i spotkań z byłymi podkomendnymi. Do „Milusina” przybywały liczne delegacje polityków, osób prywatnych; O audiencję u Józefa Piłsudskiego zabiegały tłumy.

Dla wszystkich uczestników biegu przewidziano specjalne, pamiątkowe stroje oraz posiłek (wojskowa grochówka).


wróć