MENU
Aktualności

Reprezentacja ASzWoj wyruszyła motocyklami na Monte Cassino

Z Akademii Sztuki Wojennej, 13 maja 2019 r., wyjechała reprezentacja uczelni w III Rajdzie Motocyklowym Wojskowej Braci Akademickiej „Z ziemi włoskiej do Polski". Na wzgórza Monte Cassino wyruszyli: płk Krzysztof Krakowski – kierownik reprezentacji, płk Jarosław Wiśniewski, ppłk Rafał Sieczka, ppłk Grzegorz Piela, Mariusz Tomczyk, Marcin Simlat.

„Z ziemi włoskiej do Polski” to ogólnopolska wojskowa impreza turystyczno-patriotyczna, której zasadniczym celem jest m.in. uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, uczestnictwo w uroczystościach państwowych obchodów 75. rocznicy zdobycia wzgórza Monte Cassino przez żołnierzy II Korpusu Polskiego oraz złożenie hołdu poległym podczas II wojny światowej żołnierzom II Korpusu Polskiego spoczywającym na włoskich cmentarzach.

W tym roku reprezentacja z ASzWoj, podczas rajdu, uczci 100-lecie Wyższej Szkoły Wojennej, a także odda hołd absolwentom tej szkoły, dowódcom i oficerom sztabowym II Korpusu Polskiego oraz wszystkim żołnierzom i cywilom poległym za ojczyznę, którzy pochowani zostali na włoskich cmentarzach wojennych.

Trasa rajdu prowadzi z Wrocławia poprzez Ostrawę, Brno, Wiedeń, Wenecję, Bolonię, Ankonę, Pescarę, Foggię do Cassino. Droga powrotna będzie wiodła przez Rzym, Grosseto, Livorno, Florencję, Modenę, Trydent, Innsbruck, Monachium, Drezno do Wrocławia, a później do Warszawy. Trasa ma prawie 5 tys. km i jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla motocyklistów, jak i motocykli. Rajd będzie kontynuowany bez względu na warunki pogodowe. 

Motocyklisci odwiedzą Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii San Lazzaro di Savena – największy z czterech polskich cmentarzy wojennych we Włoszech. Pochowano na nim 1432 żołnierzy II Korpusu  poległych w walkach na Linii Gotów, w Apeninach, nad rzeką Senio i przy wyzwalaniu Bolonii.

Uczestnicy rajdu bedą zapalać znicze na grobach Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Znajduje się on w obrębie płaskiego siodła zwanego Doliną Śmierci, pomiędzy klasztorem a wzgórzem 593. Spoczywa na nim 1072 żołnierzy poległych podczas bitwy o  Monte Cassino. Kolejnym miejscem pamięci, do którego dotrą rajdowcy będzie Wojskowy Cmentarz Polski w Loreto, na którym spoczywa 1081 żołnierzy II Korpusu Polskiego poległych na froncie adriatyckim, w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro i na Linii Gotów. Rajdowcy nie ominą również Polskiego Cmentarza Wojennego w Casamassima (Apulia), gdzie spoczywa 429 żołnierzy polskich poległych w walkach na linii Gustawa nad rzeką Sangro oraz zmarłych w szpitalu wojskowym w Casamassima i innych szpitalach Bari i Neapolu w wyniku ran odniesionych w różnych bitwach włoskiej kampanii.

Rajd motocyklowy, w którym udział wezmą żołnierze Wojska Polskiego, jest również okazją do promowania dziejów polskiego oręża oraz popularyzacji oraz upowszechnianie motorowego ruchu turystycznego w środowisku wojskowym. Tegoroczna edycja rajdu została objęta patronatem honorowym prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.

Opracował: płk Krzysztof Krakowski – kierownik reprezentacji ASzWoj w III Wojskowym Rajdzie Motocyklowym


wróć